יום שישי, 25 במרץ 2011

שיתוף תכנים וקורסים לציבור הרחב תחת רשיון Creative Commons

Creative Commons הוא מוסד ללא כוונת רווח המקדיש את מאמציו להרחבת טווח היצירות הזמין לזולת על מנת שאלה יוכלו להתבסס עליה ולחלוק אותה באופן חוקי.

האתר של Creative Commons מאפשר לבעלי זכויות יוצרים לוותר על חלק מזכויותיהם לזולת ובה-בעת לשמור על זכויות אחרות בעזרת מגוון של רישיונות וחוזים מוגדרים מראש, ובכללם ויתור מוחלט על זכויות היוצרים לטובת רשות הכלל, או רישוי של תוכן חופשי. המטרה היא לעקוף בעיות אותן גורמים חוקי זכויות היוצרים לשיתוף מידע.

המיזם מספק מספר רישיונות חופשיים שבעלי זכויות יוצרים יכולים להשתמש בהם בעת שחרור יצירתם באינטרנט.

(הקטע לעיל, מועתק מתוך הויקיפדיה בעברית. לצפיה בערך המלא, המכיל מידע מורחב בנושא, יש להקליק על: Creative Commons )

מורים ואנשי חינוך אשר אינם בקאים תחום המשפט הקשור בזכויות יוצרים ואשר מעוניינים לשתף תכנים אשר יצרו באופן ציבורי יכולים להעזר באתר "זכויות יוצרים" הישראלי, בו קיים מחולל רשיונות אשר מתאים את הרשיון לצרכים של מפרסם התוכן.

לאחר שבחרתם רישיון (לדוגמה: CC-BY-SA 3.0 ) ניתן להוסיף "משבצת תוכן מעוצב" לקורס שלכם בה מופיע באופן ברור רישיון השימוש בתכנים המופיעים בקורס.

בדוגמה הבאה, מופיע משבצת כזו בצידו הימני תחתון של קורס. שימו לב למסגרת הירוקה, אשר מציגה הסבר בסיסי המתאר את אופי הרישיון ולמסגרת האדומה אשר מציגה הסבר מורחב.


מידע נוסף, מנקודת מבט משפטית, ניתן לקרוא בבלוג של זיו : פיטפוטנטים

כאשר אתם מחפשים תמונות ומידע באתר גוגל, נסו להשתמש בעמוד ה"חיפוש המתקדם" אשר מאפשר חיפוש על פי סוג הרשיון בו משותף המידע באתר שנמצא. 


הרכיב OPEN SHARE בפעולה

למעוניינים, קיים רכיב בשם OpenShare אשר מאפשר למורה בקורס, לשתף פעילויות ומשאבים שונים תחת רישיון CC כלשהו מתוך רשימת רישיונות קיימים. כל זאת, מתוך קורס פעיל, בו שאר הפעילויות והמשאבים חבויים ואינם ניתנים לצפייה על ידי הציבור הרחב, אלא על ידי חברי הקורס בלבד!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה