יום ראשון, 20 ביוני 2010

moodletter 4 - יוני 2010


בימים אלה מתפרסם עלון Moodletter הרביעי ובו סקירה על העשייה בבתי הספר באזור פ"ת והסביבה המשלבים את סביבת ה-Moodle כחלק מתהליכי ההוראה-למידה שלהם.

בגיליון זה, האחרון לשנת תש"ע, קבצנו אוסף של פעילויות והתנסויות של מורים ותלמידים בסביבת Moodle . תוכלו לקרוא על התנסויות שיתופיות בין בתי ספר על גבי הסביבה, על יצירת מאגר שיתופי בסביבה ועל ימים מקוונים.

בגילויון חגיגי זה בחרנו להביא מספר רב של רעיונות ויישומים מהשטח מאחר והמבחר משקף את המקומות השונים בהם נמצאים בתי הספר על פני רצף ההתפתחות והעבודה עם הסביבה ונותן רעיונות רבים לבתי ספר שטרם התנסו בפעילויות מסוג מסוים להצטרף ולנסות את הפעילויות הללו.

שאפו למורים ולמנחים שיצרו פעילות תקשובית איכותית ומגוונת בכלים השונים של המערכת!

יום שישי, 18 ביוני 2010

אשף חיבור "הנחייה לתלמידים" ברוח הטקסונומיה של בלום

מאז ראשיתה, מערכת מוודל (Moodle), נבנתה לתת מענה לצרכים פדגוגיים. המערכת כולה נבנתה מהיסוד תוך כוונה לספק בסיס איתן ותשתית־טכנולוגית רחבה ומגוונת למורים ולתלמידים בתהליך הלמידה / הוראה המשותף שלהם.  כדי לחזק ולקדם מהות זו, בחרתי לפתוח את הפרסום הראשון שלי בהצגת רכיב חדש.  אשר נוסף לאחרונה לשרת המוודל של "קהילת התקשוב החינוכית" - אשף בניית "הנחייה לתלמידים" (ברוח הטקסונומיה של בלום).

רכיב זה, שולב בעורך המובנה של המערכת. ולכן זמין ומצויי בכל משאב או פעילות אותה מוסיפים המורים עבור התלמידים במרחבים השונים. הרכיב נועד לסייע למורים לבנות "הנחיות לתלמידים" בהתאם לצרכים היום יומיים שלהם ועל פי תוכנית הלימודים. שימוש ברכיב באופן קבוע יכול לסייע בבניית הנחיות ברמות חשיבה שונות תוך הקפדה על דיוק המשמעות השונה כאשר משתמשים בפעלים דומים. ובעיקר כאשר עוברים מרמה נמוכה לגבוהה לאורך תהליך הלמידה.

להלן סרטון הדרכה קצר אשר מדגים את השימוש ואופן הפעולה של הרכיב


להלן קישור להתנסות ברכיב עצמו : אשף בניית "הנחייה לתלמידים"

בשבועות הקרובים, "נארוז" את הרכיב באופן המאפשר התקנה שלו בכל שרת מוודל. ונשתף ביחד איתו הוראות התקנה. הרכיב פותח בהשראת רכיב המצויי באתר: ExtenedAMenu של Ian Byrd תוך הקפדה לדמות לו, בעיקר, ברמה החזותית. הקוד גוייר ותורגם וגם הותאם למערכת מוודל באופן מיוחד. ניתן כמובן להשתמש בו ללא קשר למערכת מוודל. באופן ישיר.

אשמח לשמוע הערות ורעיונות לשיפור או תיקון של מינוחים פדוגוגיים :-)

הרכיב ישוחרר תחת רשיון השימוש הציבורי בגירסה 3 של GNU (בתאום ובהסכמת Ian Byrd)

יום שלישי, 15 ביוני 2010

הפוסט הראשון


היום בדרך הביתה מהשתלמות שהעברנו ביחד במכון מופת החלטנו - וכבר הנה אני מיישמת - ופותחת לנו בלוג!

למי שלא מכיר אותנו, אנחנו עוסקים בהנאה רבה בהטמעת מערכת בשם Moodle במערכת החינוך בישראל. נדב הוא האיש עם אצבעות הקסם, שיודע לממש כל חלום של כל מורה. אני האיש שבשטח, מטיילת בין בתי ספר, מעודדת ומקשיבה למורים. שנינו מאמינים שבאמצעות המערכת ניתן ליצור תהליכי הוראה ולמידה קצת שונים.

ולכן הבלוג שלנו ידבר על השימוש ב-Moodle.

אני רוצה לכתוב על ההטמעה בבתי הספר, על האתגרים והחוויות עם המורים והתלמידים, וגם על כלים - מה מתאים למה ומתי? הכל כמובן על פי ניסיוני האישי.

אני מאמינה שנדב ירצה לכתוב על ה"איך", הוא ירצה להציג לנו איך אפשר להוסיף רכיבים - פעילויות, משאבים ובלוקים. איך להפוך את סביבת הלמידה ב-Moodle למשהו קצת אחר.
אבל לא אדבר במקומו - תיכף הוא יבוא ויספר בעצמו..


אז, אאחל לנו בהצלחה,
ונצא לדרך...